SMOLENSKAYA KREPOST 2020

Russia, Smolensk

Number of participants: 623

Dog show organizer Smolensk City Dog Club "Avangard"

We are grateful for the photos provided by dog show organizer

Results

Best in show

Judge: Ekaterina Senashenko (Russia)

1 place Aquatoriya Kelvin Zheneral — Newfoundland

2 place LSA Angel Rising Star — American Akita

3 place Pride Of Avalanche Iz Goluboi Legendy — Kerry Blue Terrier

Best junior

Judge: Victor Lobakin (Azerbaijan)

1 place SALGREY'S RAGNAR — Irish Wolfhound

2 place ТЕРРАВИРТУС ДЗЁ ДОРИ — Norfolk Terrier

3 place Calamus Flaming Spirit — Afghan Hound

Best in group

Group 1

Judge: Ekaterina Senashenko (Russia)

1 place ALTYN TAY IRVING — Schipperke

2 place Podushka Super Agent — German sheperd long-haired

3 place BEAUTIFUL SHINE OF SILVER STAR SEBASTIAN — Bearded Collie

Group 2

Judge: Victor Lobakin (Azerbaijan)

1 place Aquatoriya Kelvin Zheneral — Newfoundland

2 place Livonija Baronesa Amidala Padme — Doberman Pinscher

3 place ERMAK AT IMPERIAL BRI DALMATINSKI VRISAK — Tornjak

Group 3

Judge: Alexander Shishkin (Belarus)

1 place Pride Of Avalanche Iz Goluboi Legendy — Kerry Blue Terrier

2 place EDINBURGH OF MAGICAL LAND — West Highland White Terrier

3 place MY BE DISCOVERY — Scottish Terrier

Group 4

Judge: Victor Lobakin (Azerbaijan)

1 place Minidogland Take After Sun — Dachshund Miniature Smooth-haired

2 place MINIDOGLAND GINETTA — Dachsund Rabbit Long-haired

3 place Norden Liht Blue Dream — Dachshund rabbit smooth-haired

Group 5

Judge: Alexander Shishkin (Belarus)

1 place LSA Angel Rising Star — American Akita

2 place REEDLY ROAD QUITE RIGHT — Pharaoh Hound

3 place Niridmi Stars Oligarkh — German Spitz/Pomeranian

Group 6

Judge: Ekaterina Senashenko (Russia)

1 place TAKE A SNICKERS KROLEWSKA ZGRAJA — Beagle

2 place SWITHERLAND ALDIA CRUSADER — Petit Basset Griffon Vendéen

3 place RED PRAYD LOVELY STAR ESTEE — Rhodesian Ridgeback

Group 7

Judge: Ekaterina Senashenko (Russia)

1 place MILA GRANDSET MICHELANGELO DAVID — Gordon Setter

2 place GRACEBAND CRYSTALL IRON — Weimaraner Short-Haired

3 place Kansas Hold On — Irish Red Setter

Group 8

Judge: Ekaterina Senashenko (Russia)

1 place ROYALTY INC MAYBE I'M AMAZED — American Cocker Spaniel

2 place Lozung Exclusive Masterpiece — Golden Retriever

3 place BERSIFJOR AINA VOITTAA FOR BLYUZ — Flat Coated Retriever

Group 9

Judge: Yulia Olkova (Kazakhstan)

1 place SHEN DE LUX HUMMER — Shih Tzu

2 place PREDERY PUG HAVIER VISENTE NAVARRO — Pug

3 place SECRET SECURITY SHINE KOENIGSEGG TREVITA — Lhasa Apso

Group 10

Judge: Ekaterina Senashenko (Russia)

1 place Russkiy Azart Krasota Will Save The World At Imperial Brilliants — Borzoi

2 place — Afghan Hound

3 place AMARACH BRITTA — Irish Wolfhound