SMOLENSKAYA KREPOST' 2019

Russia, Smolensk

Number of participants: 851

Dog show organizer Smolensk city dog club “Avangard”

We are grateful for the photos provided by Organizer

Results

Best in show

Judge: Revaz Khomasuridze (Russia)

1 place Filisite Brash Beauty Never Lies — Scottish Terrier

2 place U Spot Me Iz Terletskoy Dubravy — Dalmatian

3 place Norden Liht Lisa — Dachshund Miniature Smooth-haired

Best junior

Judge: Stelios Makaritis (Greece)

1 place Grand Iz Ruzy Naturel Princess — German Spitz/Pomeranian

2 place ZLAT O’HARRY ALTAIR — Afghan Hound

3 place RUS KARTEL AH JUSTIFY MY LOVE — Pug

Best in group

Group 1

Judge: Ramune Kazlauskaite (Lithuania)

1 place LEYU BLACK FOX FOR MY HEART — Schipperke

2 place Lekkou Go Drive People Crazy — Border Collie

3 place Shaсh Shahrijar Iz Doma Korolevoi — Australian Shepherd

Group 2

Judge: Mica Mladenovic (Serbia)

1 place Lyudzhen Favorite — Bullmastiff

2 place Teraline Arwen — Doberman Pinscher

3 place Sat'Elit Gold Expression — Boxer

Group 3

Judge: Falk-Rudiger Siewert (Germany)

1 place Filisite Brash Beauty Never Lies — Scottish Terrier

2 place ELENOR LORD OF THRONE — American Staffordshire Terrier

3 place ROLLICK’S ARC’TERYX FOR AVALANCHE — Kerry Blue Terrier

Group 4

Judge: Ligita Zake (Latvia)

1 place Norden Liht Lisa — Dachshund Miniature Smooth-haired

2 place Lesnoy Ohotnik Hrizantema — Dachshund standard smooth-haired

3 place DEKSILEN’S DIVINE DALTON’S DARINA — Dachshund Miniature Wire-haired

Group 5

Judge: Ramune Kazlauskaite (Lithuania)

1 place MEINGRET KARMEN ICE-LADY — Siberian Husky

2 place Lsa Simons Splendid — American Akita

3 place SALSAPOM MILLION DOLLARS IN CASH — German Spitz (kleinspitz)

Group 6

Judge: Stelios Makaritis (Greece)

1 place U Spot Me Iz Terletskoy Dubravy — Dalmatian

2 place STAR AGE PRADA — Beagle

3 place DEYONGA DAKARAY MA-DUTU — Rhodesian Ridgeback

Group 7

Judge: Stelios Makaritis (Greece)

1 place Atalanta Volante — Irish Red Setter

2 place DANTE COMPATRIOTA DI BONFINI — Bracco Italiano

3 place GRAYSONG’S I AM A ROCK IMPERIUM STAR — Weimaraner Short-Haired

Group 8

Judge: Ligita Zake (Latvia)

1 place Magic Madness Love Me Twice — Golden Retriever

2 place BRICKETT’S BROKEN PROMISE — American Cocker Spaniel

3 place LABRIJUL CEREMONY — Labrador Retriever

Group 9

Judge: Michael Papadatos (Greece)

1 place A'VIGDORS PONTIUS PILATUS — French Bulldog

2 place GENESHA GOOD LUCK REY — Pekingese

3 place BOSTON STYLE GODDESS BORN TO BE FAMOUS — Boston Terrier

Group 10

Judge: Stelios Makaritis (Greece)

1 place Absolyut Attraction — Afghan Hound

2 place BARSKAYA PRIKHOT IMPERATRITSA — Borzoi

3 place MONSTERS INC FAINA RANEVSKAYA — Irish Wolfhound