Kamennyi Tcvetok 2019

Russia, Ekaterinburg

Number of participants: 884

Dog Show organizer Sverdlovskiy Breeding Center 

We are grateful for the photos provided by Larisa Murzina

Results

Best in show

Judge: Revaz Khomasuridze (Russia)

1 place Sandauri Show Must Go On — Lhasa Apso

2 place Mastifway Zolton — Tibetan Mastiff

3 place Neriena Nalisskaya — Kerry Blue Terrier

Best in group

Group 1

Judge: Beata Petkevica (Latvia)

1 place Evgeniya iz Belogo Jara — German Shepherd Standart

2 place Snow Stail Know-How — Welsh Corgi Pembroke

3 place Дрим Канис Мажор Урби — Schipperke

Group 2

Judge: Roger Barenne (France)

1 place Mastifway Zolton — Tibetan Mastiff

2 place Aysidora Ayya S Berega Turi — Rottweiler

3 place Charisma's Style Gloria — Giant Schnauzer

Group 3

Judge: Larisa Ivanova (Russia)

1 place Neriena Nalisskaya — Kerry Blue Terrier

2 place De’minarini Angelino Amore Mio — Jack Russell Terrier

3 place Vitmar's Nugget Gold Standart — American Staffordshire Terrier

Group 4

Judge: Irina Azen (Belarus)

1 place Heart Stealers Passion For Flying — Dachshund standard long-haired

2 place Lui De Burbon Frantsuzskaya Karamelka — Dachshund rabbit smooth-haired

3 place Nerey Ot Mariny Kuranovoy — Dachshund Rabbit Wire-haired

Group 5

Judge: Roger Barenne (France)

1 place Dream Empire Neymar — German Spitz/Pomeranian

2 place Radost Zhizni Golden Ticket — Samoyed

3 place Tim Spirit Flamel — Basenji

Group 6

Judge: Veli-Pekka Kumpumäki (Finland)

1 place Milroc Present Chance at Hotti Totti — Beagle

2 place Aster Bass Zoom-Zoom Gold Ducat — Basset hound

3 place Amber Hope Foggel — Bavarian Mountain Scent Hound

Group 7

Judge: Roger Barenne (France)

1 place Feel Of Pride Jirmano Terzo — Bracco Italiano

2 place Zoloto Aleksa Je T'aime — Hungarian Pointing Dog (Vizsla) Short-Haired

3 place Mixmira Golfredo Pirelli — Spinone Italiano

Group 8

Judge: Leos Jancik (Czech Republic)

1 place Melody Of Soul Zenli Debi — American Cocker Spaniel

2 place Alba Del Marina Nice Leap Ahead — Labrador Retriever

3 place Lorevy Yaseniya — Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Group 9

Judge: Veli-Pekka Kumpumäki (Finland)

1 place Sandauri Show Must Go On — Lhasa Apso

2 place Vere Admirare — Poodle Standard

2 place Vi Amore Lamborghini Gallard — Papillon

Group 10

Judge: Leos Jancik (Czech Republic)

1 place Apriori Luxury Russkaya Atamanka — Borzoi

2 place Kamila Djaal Lhilal — Saluki

3 place Monanna Republic Eva Emilia  — Italian Greyhound